Ashwagandha - o co tyle szumu ?
Jest to zioło medycyny ajurwedyjskiej znane od 3 tysięcy lat! Jednakże, to nie zioło/ziele jest surowcem leczniczym lecz korzeń* dumnie brzmiącej: Witanii ospałej (łac. Withania somnifera). Samo słowo ashwagandha związane jest z zapachem rośliny, który – uwaga – przypomina zapach… konia :) a jak smakuje? Cóż, najlepiej gdy zamknięte jest w kapsułce.
Rynek farmaceutyczny przepełniony jest preparatami, więc żeby przedawkowywać tej samej substancji, wymienię jeszcze inne nazwy ashwagandhy, to: żeń-szeń indyjski oraz czereśnia zimowa.
O skuteczności zastosowana fitoterapii świadczą efekty stosowania ashwaghandy… u zwierząt, a dokładnie psów. Znamy efekt placebo, człowiek dostając „magiczną kapsułkę” może od razu poczuć się lepiej, nawet jeżeli zawiera ona substancję obojętną dla organizmu i nie działającą. Reakcje zwierzęcia będą prawdziwe i tak w badaniach u psów, po zastosowaniu ekstraktu z korzenia Ashwaghandy (w dawce 15mg/kg masy ciała) przez 4 tygodnie z wieczorną karmą - zmierzono poziom hormonu stresu, kortyzolu, i okazało się, iż uległ on znacznemu obniżeniu, a samo zwierzę wykazywało mniej niepokoju i strachu oraz poprawiła się jego kondycja i witalność.
Skoro pies poczuł się lepiej, to dlaczego nie spróbować? ;)
ADAPTOGENY
Ashwaghanda obok korzeń żeń-szenia, korzenia eleuterokoka, korzenia różeńca górskiego, owocu cytryńca chińskiego i korzenia macy należy do ADAPTOGENÓW, czyli związków zmniejszających napięcie nerwowe, zwiększających podatność na stres, poprawiających parametry snu, przywracających równowagę, zwiększających odporność, kondycję i witalność, poprawiających koncentrację i pamięć.
SKŁAD
Skład chemiczny korzenia witanii jest nadal poznawany, ale zidentyfikowano już ponad 35 substancji czynnych, gdzie witanolidy uważane są za najważniejsze.
DZIAŁANIE I EFEKTY
Ashwaghanda pomaga zwalczać stres fizyczny, chemiczny i biologiczny w organizmie poprzez obniżenie poziomu kortyzolu i kortykosteronu bez wywoływania skutków ubocznych.
Inne jej zalety to:
- poprawa libido i zwiększenie ilości i jakości plemników
- poprawienie jakości snu
- normalizacja poziomu hormonów tarczycy
- obniżenie poziomu całkowitego cholesterolu we krwi
- normalizacja poziomu glukozy we krwi
- poprawia regenerację mięśni po treningu
- łagodzi ból przy zapaleniu stawów
- łagodzi objawy menopauzy, bóle menstruacyjne
- poprawia pracę trzustki oraz nerek
- może stanowić uzupełnienie terapii przeciwnowotworowej
- w kosmetyce, dodawana do preparatów charakteryzuje się działaniem odżywczym, oczyszczającym, nawilżającym i przeciwstarzeniowym oraz chroniącym przed przebarwieniami skóry
JAK DAWKOWAĆ?
Największą skuteczność wykazuje ekstrakt z ashwaghandy (porównując z proszkiem czy surowym korzeniem). Dobowa rekomendowana dawka ashwaghandy to 500mg. Maksymalna zaś dawka sproszkowanego korzenia to 3g. Terapia nie powinna trwać dłużej niż 3 miesiące – należy zrobić przerwę.
PRZECIWWSKAZANIA
Przeciwwskazana do stosowania jest kobietom w ciąży i chorującym na nadczynność tarczycy, nie ma badań stwierdzających, czy można ją stosować u dzieci. Osoby chorujące na inne schorzenia powinny pamiętać, aby skonsultować włączenie leku roślinnego do terapii z lekarzem prowadzącym (rodzinnym) lub z ulubionym farmaceutą, który jest świadom chorób pacjenta.
INTERAKCJE
Kiedy zachować ostrożność ? – ashwaghanda jako lek roślinny może wchodzić w interakcje z lekami syntetycznymi, mianowicie nasilać działanie leków przeciwlękowych czy nasennych. Może wpływać na poziom hormonów tarczycy, na działanie leków na cukrzycę czy nadciśnienie i rozrzedzających krew. Należy zachować ostrożność i obserwować reakcje organizmu, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.