Kondycja włosów wpływa na wizerunek każdego człowieka – chcemy aby były lśniące, miłe w dotyku, mocne. Czynniki zewnętrzne – promienie słoneczne, klimatyzacja, kąpiele w słonej lub chlorowanej wodzie, czy wewnętrzne – nieprawidłowe odżywianie, palenie tytoniu osłabiają strukturę włosa. Jak domowymi sposobami możemy sprawić, aby włosy były zdrowsze, lepiej odżywione i mniej wypadały?
Bardzo łatwo przygotujemy w domu maseczki, z produktów, które znajdziemy w każdej kuchni. Możemy zaopatrzyć się w mieszanki ziół i przygotować napary – płukanki, dzięki którym po umyciu włosów wzbogacimy je w składniki mineralne i odżywcze. Łatwym i skutecznym zabiegiem jest również olejowanie włosów naturalnymi olejkami.
Sprawdź jakie produkty do włosów znajdziesz w naszej drogerii internetowej.
Maseczki do włosów
JAJKA. Surowe jajka są bogatym źródłem składników odżywczych i pielęgnujących włosy. Całe jajko powinny stosować osoby z włosami normalnymi, samego żółtka używamy przy włosach suchych i łamliwych, samo białko poleca się osobom z włosami przetłuszczającymi się. Wybraną część jajka wcieramy we włosy i pozostawiamy na 20 minut, następnie zmywamy wodą i szamponem. Jajko jest bogate w witaminy B, A, D, E, fosfor, żelazo, cynk i selen oraz aminokwasy. Działają nawilżająco, odżywczo, wzmacniają łamiące się włosy. Kurację z jajkiem warto stosować raz w miesiącu.
MIÓD. Prawdziwy miód naturalnie odżywia i regeneruje zniszczone włosy. Maseczka z miodu polega na wmasowaniu go we włosy i pozostawieniu na 20 minut. W przypadku włosów przesuszonych można wymieszać miód z awokado lub żółtkiem. Po zastosowaniu maseczki, zmywamy ją letnią wodą i szamponem. Włosy odzyskają miękkość i blask, będą lepiej nawilżone i odżywione.
DROŻDŻE. Drożdże piekarskie (pół opakowania) wymieszaj z 2 łyżkami mleka i podgrzej. Powstałą papkę nałóż na włosy i skórę głowy, dla wzmocnienia działania, można nałożyć folię, maseczkę pozostaw na 20minut, następnie umyj głowę. Maseczka z drożdży jest bogata w witaminy i mikroelementy, polecam ją do włosów suchych i łamliwych, również stymuluje ich porost przy nadmiernym wypadaniu.
AWOKADO. Maseczka z bogatego w kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały awokado, sprawi, że włosy staną się gładkie, błyszczące, ich rozczesywanie będzie łatwiejsze i przestaną się puszyć. Należy średniej wielkości awokado rozgnieść widelcem po usunięciu pestki, dodać 2 łyżki oliwy z oliwek i łyżkę soku z cytryny. Powstałą papkę nałóż na włosy, przykryj czepkiem z folii, owiń ręcznikiem. Po 20 minutach umyj głowę, maseczka polecana jest do stosowania 1 raz w tygodniu.
Po umyciu włosów, spłukaniu szamponu, warto na koniec użyć „płukanki”, która odżywi i wzmocni włosy lepiej niż twarda woda z wodociągów. Płukanki są łatwe do przygotowania.
PŁUKANKI DO WŁOSÓW
ZIOŁOWA. 3-4 saszetki ziół (lub zioła sypkie, 1 saszetka odpowiada około 1,5 łyżeczki) należy zalać 1 litrem wrzątku i pozostawić do wystygnięcia. Takim naparem można przepłukiwać włosy po umyciu nawet 2x w tygodniu. To mogą być saszetki tego samego ziela lub mieszanka różnych ziół. Płukankę warto przygotować wcześniej, wystudzić i przelać do butelki, która ułatwi aplikację. Można ją przechowywać maksymalnie do 3 dni, najlepiej w lodówce. Warto zastosować: pokrzywę bogatą w minerały i witaminy, ziele skrzypu bogate w krzemionkę, w celu nadania głębi odcieniowi włosów – rumianek dla włosów jasnych, a kora dębu dla włosów ciemnych. Lawenda zmniejszy przetłuszczanie włosów i nada im przyjemny zapach, łopian wzmocni słabe włosy i ograniczy łupież. Nasienie kozieradki można stosować na porost włosów i przy stanach zapalnych skóry głowy, wzmacniająco i odżywczo zadziała również żywokost lekarski, rdest ptasi czy ziele rozmarynu.
Z OCTU JABŁKOWEGO: łyżkę octu jabłkowego należy wymieszać z dwoma szklankami letniej wody. Płukanką polewamy włosy po umyciu. Zastosowanie takiej płukanki zakwasza włosy, przywraca im gładkość i jedwabistość, będą lepiej odżywione i błyszczące.
Czym jest OLEJOWANIE włosów?
Nakładanie różnych olejów do włosów (np. olej arganowy) ma na celu zamknięcie jego łusek w celu ograniczania utraty wilgotności przez włosy. Olejek sam w sobie nie nawilża włosów, tylko je chroni – możemy jednak przed jego nałożeniem (na włosy suche lub mokre lub zanurzenie w misce z dodatkiem olejku), spryskać włosy mgiełką lub tonikiem. Naturalne oleje są również filtrami UV i zabezpieczają włosy przed promieniowaniem słonecznym. Po 2-3h od nałożenia oleju należy umyć głowę.
Rodzaj oleju używanego do olejowania zależy od struktury włosów:
1. niskoporowate (najbardziej zabezpieczają wnętrze włosów, włosy o najlepszej kondycji)- oleje bogate w kwasy o małych cząsteczkach, które nie wnikają do rdzenia włosa tylko pokrywają go filtrem: kokosowy, lniany, rycynowy, słonecznikowy, shea, cupuacu, mango.
2. średnioporowate (najpowszechniejsze, umiarkowanie zniszczone) – polecane są oleje z kwasami omega 3 i 6, ich cząsteczki wzbogacą wnętrze włosa i utworzą warstwę ochronną. Stosujemy oleje: jojoba, z pestek dyni, słonecznikowy, rycynowy, lniany oraz z kiełków pszenicy
3. wysokoporotawe (zniszczone, szorstkie w dotyku, „sianowate”, suche i łamliwe) – zadaniem oleju jest odbudowa i odżywienie włosa od wewnątrz, sklejenie łusek – potrzebny jest olej z wiesiołka, konopny, z orzechów włoskich lub arachidowych, ze słodkich migdałów, z awokado, z pestek: dyni, śliwki, moreli czy wiśni, z kiełków pszenicy, kukurydziany, makowy, lniany, sojowy.
Pamiętajmy, aby poza pielęgnacją, starać się jak najmniej narażać włosy na czynniki niekorzystne. Nie przesadzajmy ze zbyt częstym myciem, nie wychodźmy na słońce z mokrą głową, gdyż krople wody niczym soczewki skupiają promieniowanie UV, które uszkadza wiązania białkowe struktur włosa. Latem możemy zabezpieczać włosy kapeluszem, czapką czy chustką. Dbajmy o nie, a odwdzięczą się zdrowym wyglądem, jedwabistością i blaskiem.