Niektórzy uporczywie walczą z pokrzywami, próbując je usnąć z ogrodu czy działki. Tymczasem jest to dar natury – skarbnica minerałów (wapń, magnez, fosfor, żelazo, potas, krzem, siarka, jod, sód), witamin (A, K, C, witaminy z grypy B) oraz innych związków czynnych biologicznie (garbniki, aminy, kwasy organiczne, serotonina, histamina, flawonoidy, olejki eteryczne). Surowcem leczniczym są liście Uritcae folium, całe ziele Urticae herba oraz korzeń Urticae radix. Powszechnie stosowany jest również sok z pokrzywy. Dlaczego warto to zioło polubić i cenić?
Herbata z pokrzywy
Można ją przygotowywać ze świeżych, jak i suszonych liści - jest smaczna i aromatyczna.
Młode liście pokrzywy zbieramy w kwietniu i maju, przed okresem kwitnienia, gdyż wtedy surowiec ma najbogatszy skład i najwięcej właściwości leczniczych. Zbiorów należy dokonywać w miejscach oddalonych od dróg i miast, gdzie powietrze i gleba jest czystsze. Napar z liści pokrzywy możemy przygotować na świeżo, wtedy myjemy je i rozdrabniamy, zalewamy wrzątkiem na 0,5 minuty. Suszone liście parzymy 1-2 minut, natomiast 10-minutowe parzenie sprawi, że herbatka z pokrzywy będzie intensywniejsza w smaku i barwie oraz zadziała mocniej moczopędnie.
Smak herbaty z pokrzywy można poprawić dodając liście mięty czy melisy podczas parzenia, innym sposobem jest dodanie ulubionego soku owocowego do gotowego już naparu.
Herbata z pokrzywy - Właściwości naparu
Pokrzywa zazwyczaj kojarzona jest z pieczeniem, swędzeniem oraz bąblami na skórze – jest to spowodowane dotknięciem włosków, które pokrywają całą roślinę, a odpowiedzialne są za to takie substancje, jak: kwas mrówkowy, histamina, serotonina, leukotrieny oraz acetylocholina. Jednak właściwości lecznicze pokrzywy, to znacznie więcej.
Herbata z pokrzywy a drogi moczowe
Najbardziej znanym działaniem pokrzywy jest jej korzystny wpływ na nerki i właściwości moczopędne, oczyszczające organizm. Zaliczana jest do „roślinnych akwaretyków”, czyli leków zwiększających diurezę wodną. Pokrzywa przeciwdziała zatrzymywaniu wody w organizmie zmniejszając obrzęki, zwiększa wydalanie złogów kwasu moczowego, co wspomaga leczenie kamicy nerkowej. Medycyna ludowa zaleca stosowanie pokrzywy w skąpomoczu i stanach zapalnych pęcherza, w celu zwiększenia mikcji i usuwania bakterii z dróg moczowych.
Znane jest również zastosowanie pokrzywy w łagodnym przeroście prostaty, gdzie ułatwia oddawanie moczu równocześnie zmniejszając występujące wówczas dolegliwości bólowe. Polecamy wyciąg z pokrzywy w tabletkach.
Zobacz preparaty skuteczne w walce z dolegliwościami dróg moczowych.
Pokrzywa w bólach kostno-stawowych
Wydalanie nadmiaru kwasu moczowego, będące jednym z leczniczych działań pokrzywy, zmniejsza jego odkładanie w tkankach okołostawowych zapobiegając dnie moczanowej. Brytyjscy naukowcy przeprowadzili również badania właściwości przeciwbólowych pokrzywy w urazach stawów, dolegliwościach kręgosłupa i innych stanach zapalnych stawów i kości, gdzie potwierdzono zmniejszenie odczuwania bólu.
Pokrzywa i dolegliwości trawienne
Spożywanie pokrzywy, czy w postaci naparu, czy świeżych młodych liści w sałatce, koktailu czy smoothie, wspomaga trawienie i przemianę materii. Pokrzywa wspiera działanie woreczka żółciowego ułatwiając odprowadzanie złogów żółciowych. Działa również stymulująco na pracę wątroby, trzustki i nerek. Stosuje się ją również przy nieżycie żołądka i biegunkach.
Znane i potwierdzone jest działanie obniżające poziom cukru we krwi i cholesterolu.
Herbata z pokrzywy na wzmocnienie organizmu i anemię
Przy osłabieniu organizmu i anemii, pokrzywa ze względu na zawartość żelaza, ma działanie krwiotwórcze, korzystnie wpływając na produkcję czerwonych krwinek. Działanie oczyszczające, roślinny detoks, również sprzyja zachowaniu zdrowia i wzmocnieniu odporności.
Pokrzywa ma również zastosowanie w leczeniu krwawień, stosuje się ją wspomagająco podczas krwawych wymiotów, krwinkomoczu, krwawienia macicznego oraz krwawienia z nosa.
Pokrzywa - działanie przeciwalergiczne
Przeprowadzono badania, w których potwierdzono działanie przeciwalergiczne pokrzywy, ze względu na jej działanie przeciwhistaminowe - zaobserwowano zmniejszanie objawów kataru siennego i uczulenia na pyłki. Jednak równocześnie wykazano, że większe dawki i dłuższe stosowanie preparatów z pokrzywy, mogą spowodować wystąpienie wysypki skórnej.
Pokrzywa - zastosowanie zewnętrzne na włosy i skórę
Pokrzywa jest znana i ceniona w kosmetyce, posiada właściwości poprawiające kondycję skóry, włosów i paznokci. Dostępne w drogeriach i aptekach szampony pokrzywowe polecane są do włosów osłabionych, skłonnych do przetłuszczania (zmniejszają wydzielanie łoju) i przy łupieżu. Płukanki z pokrzywy wcierane w skórę głowy wzmacniają cebulki włosów, odżywiają je, nadają puszystości i połysku.
Sprawdź - wyciąg z pokrzywy przeciw wypadaniu włosów.
Medycyna naturalna od wieków zaleca stosowanie pokrzywy do gojenia ran, przy zmianach trądzikowych, czy do codziennej pielęgnacji skóry tłustej ze względu na jej właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Okłady z liści pokrzywy można również stosować na zmiany czyrakowe i ropnie.
Zewnętrznym zastosowaniem pokrzywy jest również jej użycie do płukania jamy ustnej w celach antyseptycznych.
Pokrzywa w ciąży i podczas laktacji
Herbatę z pokrzywy zaleca się kobietom w ciąży ze względu na jej bogaty skład i działanie mineralizujące, głównie uzupełnienie poziomu żelaza i wapnia w organizmie. Pokrzywa przeciwdziała powstaniu obrzęków i chroni drogi moczowe przyszłej mamy, kiedy skłonność do infekcji pęcherza jest podwyższona. Po porodzie poleca się picie naparów z pokrzywy, ze względu na pobudzanie laktacji jak i zwiększanie oczyszczania organizmu, usuwanie nadmiaru wody i sprzyjanie redukcji wagi ciała.
Przeciwwskazania – kiedy nie stosować naparu z pokrzywy?
Nie poleca się stosowania pokrzywy u kobiet przy problemach z cystami, mięśniakami i nowotworami macicy. Kobiety w ciąży oraz chorzy na cukrzycę powinni skonsultować stosowanie pokrzywy z lekarzem prowadzącym.
Pokrzywa to pospolity chwast ruderalny występujący powszechnie przy nieużytkach, drogach, na między, na leśnej polanie. Ale to także roślina magiczna dla dawnych ludów, Słowian. Jej właściwości lecznicze i odżywcze opisywali już starożytni: Hipokrates i Scribonius Largus, a później św. Hildegarda, Paracelsus i Metthiolus. Pokrzywę spożywamy i dzisiaj. To nie „chwast”, to cenne zioło, po które sięgajmy jak najczęściej.