Dyskomfort, świąd, zaczerwienienie, upławy, nieprzyjemny zapach – każda z kobiet miała do czynienia z takimi objawami infekcji intymnych, które występują powszechnie, niezależnie od wieku. Jest to problem uciążliwy, krępujący, a często również nawracający. Basen, podróż, antybiotykoterapia mogą stać się ich przyczyną. Warto znać działania profilaktyczne, aby ochronić się przed intymnymi dolegliwościami i skutecznie zapobiegać zakażeniom.
Należy również wspomnieć, iż infekcje intymne dotykają również mężczyzn. Objawy, które mogą się wówczas pojawić to ból przy oddawaniu moczu, zaczerwienienie żołędzi, ból pojawiający się przy ejakulacji.
Rodzaje infekcji intymnych i przyczyny ich powstawania
Najczęściej mamy do czynienia z infekcjami grzybiczymi tzw. kandydozą oraz infekcjami bakteryjnymi (bakteryjnym zapaleniem pochwy).
Bakteryjne zapalenie pochwy
Najczęściej rozwija się na skutek zaburzenia prawidłowego pH pochwy i namnożenia niekorzystnej, patologicznej flory bakteryjnej. Objawy, które kobieta może odczuwać to nieprzyjemny rybi zapach i upławy barwy szarej o charakterze wodnistym. Raczej nie występuje świąd i nadwrażliwość w okolicach intymnych (szacunkowo w 50% przypadków). Natomiast może wystąpić pieczenie podczas oddawania moczu.
Czynniki, które sprzyjają rozwojowi tego typu zakażeń to stosowanie wkładki domacicznej, nadmierna aktywność seksualna, jak również palenie tytoniu.
Grzybica pochwy, kandydoza
Jest to schorzenie pochodzenia endogennego rozwijające się na skutek zaburzenia ekosystemu pochwy.
Osłabienie naturalnej mikroflory pochwy skolonizowanej fizjologicznie przez pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus), a namnożenie drożdżaków z rodzaju Candida wywołują charakterystyczne objawy grzybicy pochwy: świąd, nadwrażliwość, pieczenie, zaczerwienienie, serowate białawe upławy oraz obrzęk warg sromowych. Szczególnie predysponowaną grupą do tego typy infekcji są kobiety chore na cukrzycę oraz ciężarne. Korzystanie z publicznych toalet, ograniczona higiena w podróży, kąpiele w basenach czy przeniesienie infekcji od partnera seksualnego w momencie osłabienia odporności, po przebyciu choroby czy w sytuacjach przemęczenia i stresu, prowadzi do aktywacji drożdżaków i rozwoju objawów infekcji.
Należy wspomnieć o możliwości wystąpienia infekcji mieszanych BAKTERYJNO-GRZYBICZYCH. Niewłaściwie leczona infekcja wydłuża się w czasie, dolegliwości nasilają się, dlatego warto zasięgnąć porady lekarskiej, gdy stosowane preparaty i zabiegi domowe nie przynoszą efektu. Zaniedbana infekcja intymna może bowiem prowadzić do infekcji dróg rodnych, infekcji dróg moczowych oraz nerek, a w skrajnych przypadkach, nawet do problemów z płodnością.
Test na infekcje intymne – domowy pH test

Domowy test na infekcje intymne
Na rynku dostępny jest test pH służący do oznaczenia odczynu śluzu z pochwy. Prawidłowo jest on kwasowy i wynosi 3,8 – 4,5. Użycie testu pozwala ustalić, czy infekcja ma podłoże bakteryjne (pH wzrasta), czy grzybicze (najczęściej pH pozostaje bez zmian).
Infekcje intymne – profilaktyka, zapobieganie
Aby nie dochodziło do infekcji intymnych, zarówno bakteryjnych jak i grzybiczych należy dbać o zdrowie i równowagę w organizmie – prawidłowo się odżywiać, pamiętać o nawadnianiu organizmu, zapewnić sobie optymalną dawkę snu, ograniczać czynniki stresowe oraz dbać o higienę. Warto pomyśleć o delikatniejszym płynie do mycia okolic intymnych, pozbawionym parabenów, nieperfumowanym, a który równocześnie sprzyja zachowaniu prawidłowej flory pochwy. Można również zaopatrzyć się w delikatne chusteczki do higieny intymnej i mieć je w zasięgu ręki w podróży oraz w pracy.
Profilaktycznie można stosować kapsułki z probiotykami dedykowanymi dla kobiet, są to zarówno preparaty doustne jak i dopochwowe, należy uważnie zapoznać się z informacjami producenta. Zawierają pałeczki kwasu mlekowego i pomagają w utrzymaniu fizjologicznej flory pochwy np. Trivagin czy Gyntima.
Kobiety korzystające z prysznica zamiast wanny rzadziej zapadają na infekcje intymne. Istotne jest noszenie przewiewnej, bawełnianej bielizny oraz unikanie silnych detergentów podczas jej prania. Po skorzystaniu z toalety należy każdorazowo podcierać się od przodu do tyłu. Unikanie stosowania tamponów, noszenia stringów, czy ograniczenie słodyczy również zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji intymnych.
Leczenie infekcji intymnych – jak sobie pomóc?
Niektóre spośród łagodnych infekcji intymnych zarówno grzybiczych czy bakteryjnych możemy leczyć samodzielnie przy pomocy preparatów dostępnych w aptekach bez recepty, najpopularniejszym ze względu na przystępną cenę jest krem przeciwgrzybiczy Clotrimazolum. Poza tym preparatem, mamy jeszcze do wyboru globulki, kapsułki dopochwowe lub doustne, płyny do irygacji, żele i kremy, lecznicze emulsje i płyny intymne. Pomagają one w odtworzeniu prawidłowego poziomu pH pochwy, ograniczają rozwój nieprawidłowej mikroflory, działają nawilżająco, łagodząco i wspomagają proces regeneracji podrażnień.
Domowe sposoby to na przykład nasiadówki z kory dębu, rumianku, nagietka, szałwii, krwawnika czy babki lancetowatej. Do miski 4-5 litrów wrzątku wrzucamy 25-50g wybranych ziół i pozostawiamy na 15-20 minut. Gdy woda ostygnie i ma temperaturę 37-42 stopni należy wykonać ok 15-minutowy zabieg nasiadówki, czyli zanurzyć pośladki i okolice intymne w przygotowanym naparze.
Pamiętajmy, aby szczególnie dbać o zdrowie okolic intymnych podczas ciąży, a ewentualne dolegliwości zgłaszać lekarzowi prowadzącemu przy każdej wizycie. Istotna jest również nauka higieny i prawidłowego podmywania u małych dziewczynek, producenci kosmetyków zadbali również o płyny intymne dedykowane dla tej grupy wiekowej np. Ziaja Intima pianka z kwiatem stokrotki oraz Iladian żel do higieny intymnej dla dziewczynek.
Jeżeli przeprowadzimy samodzielne pełną kurację infekcji intymnej preparatem z apteki, a dolegliwości nie ustąpią, warto zasięgnąć porady lekarza ginekologa.