Skóra dłoni każdego dnia jest poddawana niekorzystnemu działaniu wielu czynników zewnętrznych. Częsty kontakt z wodą i detergentami, może ją podrażniać i przesuszać. Podobnie działają niska temperatura i wilgoć, o które nie trudno na zewnątrz jesienią i zimą oraz promieniowanie UV, które znacznie przyspiesza proces starzenia się skóry. Warto podczas prac domowych, czy przy kontakcie z ziemią przy pracach ogrodowych – ubierać rękawiczki. Dłonie są wizytówką każdego człowieka, dlatego warto je chronić i dbać o ich estetyczny i zdrowy wygląd.
Jak dbać o dłonie
Pielęgnacja dłoni zaczyna się już w momencie ich mycia. Codziennie wykonujemy tą czynność 5-10 razy, dlatego warto stosować naturalne, łagodne mydła dbające o płaszcz lipidowy naszej skóry lub dostępne w drogeriach, aptekach - mydła emolientowe, czyli natłuszczające. Po umyciu dłoni, należy wytrzeć je do sucha. W składzie dobrych mydeł nie powinno być SLS-ów, czyli substancji pianotwórczych mogących podrażniać skórę, parabenów, silikonów, tłuszczów zwierzęcych, barwników.
Domowe sposoby pielęgnacji dłoni
Domowe zabiegi rozpoczyna wykonanie peelingu. Złuszczy on martwy i zrogowaciały naskórek i sprawi, że pozostałe domowe zabiegi dadzą lepszy efekt. Potem stosujemy kąpiele dłoni i maseczki, a na końcu nakładamy krem.
Wygładzający peeling
Skóra dłoni, tak jak i skóra całego ciała, wymaga oczyszczania z martwego naskórka. Dzięki temu łatwiej jest ją odżywić, nawilżyć i wygładzić. Raz w tygodniu warto zastosować naturalny peeling, który wykonasz w domu z podstawowych składników. Czubatą łyżkę oleju kokosowego lub kilka kropel oliwy z oliwek zmieszajmy z łyżką cukru. Do tego peelingu warto dodać łyżeczkę miodu i odrobinę soku z cytryny, która zadziała odmładzająco i rozjaśniająco (jeżeli masz podrażnione ręce, to jednak zrezygnuj z cytryny). Witamina C doskonale eliminuje przebarwienia i wpływa odświeżająco na zmęczoną skórę. Jeżeli hodujesz w domu aloes, można obrać uciąć 1 liść, przekroić i dodać do mieszanki miąższ aloesowy. Aloes łagodzi podrażnienia, głęboko nawilża i pielęgnuje. Można również wzbogacić peeling, dodając do oleju i cukru zmielone migdały lub płatki owsiane.
Przygotowany według własnej inwencji peeling, wcieraj przez kilka minut w dłonie, potem umyj je ciepłą wodą i osusz ręcznikiem.
Nawilżająca kąpiel w oliwie z oliwek
Oliwa z oliwek jest cennym dla skóry źródłem kwasów tłusczowych i witaminy E. Kąpiel w oliwie z oliwek jest bardzo popularnym zabiegiem, który pomaga zmiękczyć, odżywić, nawilżyć i wygładzić skórę. Poza tym łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację zaczerwienionej skóry, spękanego i łuszczącego się naskórka. Taką kąpiel warto wykonywać nawet 2 razy w tygodniu, a dodatkami, które ją wzbogacą są: miód, cytryna i olejek rycynowy. Przygotowanie: podgrzej w garnku 2 szklanki oliwy z oliwek, a gdy będzie już ciepła – przelej ją do miski. Następnie zanurz dłonie w oliwie i delikatnie wcieraj ją w skórę, wykonując przy okazji masaż. Po 20-30 minutach osusz dłonie ręcznikiem papierowym i załóż bawełniane rękawiczki aby wydłużyć czas działania składników aktywnych. Jeśli nie masz tyle czasu – umyj dłonie delikatnym mydłem roślinnym i osusz miękkim ręcznikiem.
Ochronna kąpiel lniana
Siemię lniane jest cennym źródłem kwasów Omega i witaminy E. Stosowany do pielęgnacji skóry przyspiesza gojenie się drobnych ranek, zmiękcza, nawilża i otacza skórę ochronnym filmem, ułatwiającym zatrzymanie wilgoci w głębi skóry. Aby przygotować kąpiel lnianą, należy 2 łyżki siemienia lnianego zalać wodą i gotować przez 5 minut. Gdy wywar przestygnie, zamocz w nim dłonie na 15–20 minut. Następnie osusz miękkim ręcznikiem i posmaruj kremem nawilżającym.
Ziołowa kąpiel z nagietka na zaczerwienione dłonie
Nagietek lekarski szczególnie korzystnie wpływa on na skórę zaczerwienioną, wrażliwą, szorstką i pękającą. Jego działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i regeneracyjne pomoże podrażnionym dłoniom. Aby przygotować kąpiel z nagietka zalej wrzątkiem 4 łyżki suszonych kwiatów nagietka, pozostaw do lekkiego przestygnięcia, następnie włóż dłonie do miski z naparem i mocz przynajmniej 10 minut. Osusz dłonie i nałóż krem np. z nagietkiem by dopełnić ziołowej kuracji.
Łagodząca maseczka z oliwy i żółtka
Na podrażnioną skórę rąk dobrze działa maseczka, której głównymi składnikami są oliwa z oliwek i żółtko jajka. W oliwie znajduje się duża dawka łagodzącej i chroniącej przed działaniem wolnych rodników witaminy E. Natomiast żółtko jest źródłem witaminy A i cynku, które mają właściwości regeneracyjne. Maseczka, która powstaje ze zmieszania 3 łyżek ciepłej oliwy z oliwek i żółtka ma płynną konsystencję, dlatego po nałożeniu jej na dłonie należy owinąć je folią, a dla lepszego efektu dodatkowo okryć ręcznikiem i pozostawić na 20 minut. Po jej zmyciu skóra będzie bardziej miękka, doskonale nawilżona, podrażnienia złagodzone.
Odżywcza i wygładzająca maseczka z miodu i mleka
W miseczce zmieszaj 2 łyżki mleka, 2 łyżki miodu i sok wyciśnięty z połowy cytryny. Mleko powinno być ciepłe, by miód mógł się w nim rozpuścić. Tak przyrządzony roztwór nakładamy na dłonie i zawijamy folią spożywczą. To pozwoli na lepsze wchłonięcie dobroczynnych substancji miodu, który w swoim składzie ma wiele cennych witamin i enzymów. Po 20 minutach należy maseczkę spłukać pod letnią wodą pamiętając o wytarciu dłoni do sucha.
Maseczka anty-aging z awokado
W domowym SPA można również łatwo wykonać zabieg na dłonie o działaniu antystarzeniowym. W tym celu połowę awokado zgnieć widelcem lub blenderm i wymieszaj z łyżką soku z cytryny. Taka maseczka pobudzi syntezę kolagenu, dzięki czemu opóźni procesy starzenia. Sok z cytryny jest bogaty w witaminę C, która ma działanie antyoksydacyjne i neutralizuje wolne rodniki, jak również rozjaśnia skórę.
Poza domowymi zabiegami, które stosujemy doraźnie lub kilka razy w tygodniu, warto aby codziennym elementem pielęgnacji rąk był dobry krem nawilżająco-ochronny, który będzie regenerował skórę i chronił ją przed podrażnieniami.
Jaki krem nawilżający do dłoni?
Krem powinniśmy stosować, gdy tylko poczujemy, że dłonie są suche. Najlepiej byłoby używać go
również po każdym myciu. Dobrze, by krem zawierał naturalne substancje nawilżające, takie jak mocznik, czy gliceryna. Równie cenne będą masła i oleje roślinne, które otulą skórę ochronnym filmem, zadbają o miękkość skóry, złagodzą podrażnienia i suchość skóry. To dzięki nim skóra będzie dobrze nawilżona, a przez to bardziej jędrna i elastyczna. Składnikami, których warto szukać w kremach do rąk są też witaminy A, C i E, które nie tylko chronią skórę przed działaniem wolnych rodników, ale działają też rozjaśniająco i są odpowiedzialne za tak zwane efekty „anti-ageing”. Natomiast składnikami, których warto unikać są parabeny, silikony, sztuczne barwniki i substancje zapachowe.
Oprócz dłoni, warto zachować zdrowy i estetyczny wygląd skórek wokół paznokci. Niezbędne jest ich regularne nawilżanie, w tym celu można smarować je na noc wazeliną, maścią z witaminą A lub specjalnym olejkiem do skórek.
Gimnastyka dłoni
I na koniec, warto pomyśleć o gimnastyce dłoni. Ciągły stres powoduje napięcie w tkankach w całym naszym ciele, a przez to nasze dłonie są bardziej narażone na ból i przeciążenie. Dlatego też nasze dłonie potrzebują rozluźnienia. Możesz spróbować najprostszych ćwiczeń z naprzemiennym zaciskaniem i rozprostowywaniem palców. Tutaj pomocna może okazać się również specjalna piłeczka rehabilitacyjna, która to pomoże nam się zrelaksować. Pobudzenie krążenia w dłoniach również ułatwi wchłanianie substancji odżywczych, dlatego po wykonanej gimnastyce i umyciu rąk, nałóżmy dobrany do naszych potrzeb krem nawilżający.
Bednarczyk-Cwynar B, Skarby natury w kosmetyce Tom 1, 2014
Hebda K, Ziołowy Zakątek. Kosmetyki, które zrobisz w domu, 2017
Gwadrys A., Chwała C., Lamer-Zarawska E.,ROŚLINY W KOSMETYCE I KOSMETOLOGII PRZECIWSTARZENIOWEJ, 2015
http://aptekarzradzi.pl/nagietek-lekarski/