Wszystkie dzieci od czasu do czasu mają gorączkę. Sama gorączka zwykle nie powoduje żadnych szkód i może być dobrą rzeczą — często jest to znak, że organizm walczy z infekcją.
Ale kiedy Twoje dziecko budzi się w środku nocy zarumienione, gorące i spocone, nie masz pewności co dalej, czy powinieneś wyjąć termometr? Wezwać doktora?
Co to jest gorączka?
Gorączka ma miejsce, gdy wewnętrzny „termostat” organizmu podnosi temperaturę ciała powyżej normalnego poziomu. Ten termostat znajduje się w części mózgu zwanej podwzgórzem. Podwzgórze wie, jaką temperaturę powinno mieć twoje ciało (zwykle ok. 37°C) i wysyła wiadomości do twojego ciała, aby tak pozostało.
Temperatura ciała większości ludzi zmienia się nieco w ciągu dnia: zwykle jest nieco niższa rano i nieco wyższa wieczorem i może się zmieniać, gdy dzieci biegają, bawią się i ćwiczą.
Czasami jednak podwzgórze „resetuje” ciało do wyższej temperatury w odpowiedzi na infekcję, chorobę lub inną przyczynę. Czemu? Naukowcy uważają, że podkręcanie ciepła jest sposobem na zwalczanie przez organizm zarazków wywołujących infekcje, przez co jest dla nich mniej komfortowym miejscem.
Temperatura u dzieci i niemowląt
W zależności od wieku i miejsca wykonywania pomiaru temperatury, uzyskane wyniki pomiarów, mogą się między sobą różnić. Ponadto w zależności od tego w którym miejscy mierzymy temperaturę, należy użyć właściwego termometru.
U noworodków zalecanym miejscem do badania temperatury jest dół pachowy, zalecanym urządzeniem do badania - termometr elektroniczny.
W przypadku niemowląt oraz dzieci do 5-ego roku życia wybór miejsc do badania temperatury oraz rodzajów termometrów jest więcej:
- w dole pachowym pomiaru można dokonać za pomocą termometru elektronicznego dotykowego bądź cieczowego termometru.
- pomiaru na błonie bębenkowej można dokonać za pomocą bezdotykowego dousznego termometru elektronicznego
- pomiaru temperatury w odbycie można wykonać za pomocą termometrów dotykowych (cieczowych lub rtęciowych) u dzieci powyżej 6-ego miesiąca życia.
U dzieci ,które skończyły 5-ty rok życia zalecane jest mierzenie temperatury na dwa sposoby:
- pomiar za pomocą termometru elektronicznego w ustach
- pomiar za pomocą bezdotykowego termometru elektronicznego dousznego na błonie bębenkowej
Rodzaje termometrów
W polskiej dystrybucji znajdują się trzy rodzaje termometrów.
Różnią się one pomiędzy sobą budową, rodzajem, oraz miejscem wykonywania pomiaru oraz możliwym błędem pomiarowym.
Termometr cieczowy
Najstarszy rodzaj z prezentowanych termometrów. Pomiar dokonywany jest poprzez pomiar objętości cieczy. W jego skład wchodzi zbiornik z cieczą, połączy jest on ze szklaną kapilarą. W kapilarze znajduje się ciesz, ponad którą unosi się gaz obojętny. Do roku 2009 najpopularniejszą cieczą w stosowaną termometrach cieczowych byłą rtęć.
Czas pomiaru temperatury waha się od 4-ech do 10 –ciu minut, zakres temperatur to 35-42oC, a błąd pomiaru wynosi+/- 0,1oC. By wykonać kolejne pomiary niezbędne jest wstrząśniecie urządzeniem, tak aby słup cieczy opadł poniżej minimalnej temperatury pomiaru.
Termometr elektroniczny dotykowy
Pomiar elektronicznym termometrem dotykowy dokonuje się w analogiczny sposób jak termometrem cieczowym, czy to w jamie ustnej, dole pachowym, czy też odbycie. Na oddziałach intensywnej terapii stosowane są też specjalistyczne termometry tego typu ,które umożliwiają temperatury wewnątrz organizmu w szerszym zakresie temperatur 25-45oC. Czas potrzebny na wykonanie pomiaru to zaledwie 10-15 sekund, błąd pomiaru wynosi +0,1oC. Odstęp pomiędzy kolejnymi pomiarami jest niewielki.
Termometr elektroniczny bezdotykowy
ten rodzaj termometru dzieli się z uwagi na miejsce pomiaru na dwa typy:
- douszne
- czołowe
Termometr elektroniczny bezdotykowy douszny, służy do wykonywania pomiarów na błonie bębenkowej. Konieczne jest umiejętne wprowadzenie sondy do ucha.
Termometr elektroniczny bezdotykowy czołowy z kolei mają szeroki zakres możliwości względem miejsc wykonywania pomiaru, praktycznie obejmujące całe ciało.
Najczęstszym miejscem dokonywania pomiaru jest środek czoła, bądź tętnica skroniowa.
Zaletą tego typu urządzeń jest bardzo krótki czas, wynosi kilka sekund, oraz szeroki zakres badanych temperatur. Urządzenia te mają większy błąd pomiarowy, który wynosi 0,2oC. Dodatkowo na wynik pomiaru mogą wpłynąć czynniki zewnętrzne.
Na odczyt na powierzchni błony bębenkowej może wpłynąć zalegająca woskowina, a na odczyt z powierzchni czoła, temperatura otoczenia, pot lub przesłaniające czoło, włosy.
Podsumowanie
Każda metoda pomiaru ma swoje plusy minusy. Szybki pomiar nie znaczy, że jest dokładny. Dokładnie przeprowadzony pomiar nie będzie szybkim