Czym jest olej rycynowy?
Olej rycynowy, w nomenklaturze farmaceutycznej Oleum ricini, po angielsku znany jako Castor oil, to olej pozyskiwany z nasion Rącznika pospolitego, rośliny rosnącej naturalnie w Indiach, Rosji, Brazylii i południowej Afryce. Olej rącznikowy ma bezbarwny lub lekko żółtawy kolor, jest gęsty, przejrzysty i powstaje w procesie tłoczenia na zimno nasion Ricinus Communis, następnie podczas obróbki termicznej pozbawia się go toksycznej dla człowieka rycyny. W składnie oleju rycynowego występują 3 rodzaje olejów: rycynolowy, oleinowy oraz linolowy (90:7:3). Olejek rycynowy znany jest od dawna, medycyna ludowa stosowała go jako niezastąpiony środek na zaparcia i do okładów w rozmaitych dolegliwościach, jak również jako kosmetyk upiększający. Poza przemysłem farmaceutycznym i kosmetycznym, olej rycynowy wykorzystuje przemysł chemiczny i spożywczy – znajdziemy go w składzie smarów, farb, mydeł, maści, perfum, czy nawet słodyczy. Jest także wykorzystywany do przedłużenia trwałości pszenicy i ryżu jako naturalny konserwant.
Właściwości oleju rycynowego
Zastosowany wewnętrznie, doustnie olej rycynowy wykazuje działanie przeczyszczające. Efekt ten wynika z działania drażniącego na ścianę jelit, miejscowego przekrwienia i pobudzenia ruchów perystaltycznych. Dodatkowo olej ogranicza wchłanianie płynów oraz soli, bardziej uwodnione i zmiękczone masy kałowe są łatwiejsze do wydalenia. Działanie przeczyszczające olejku rycynowego występuję po około 2-3 godzin od zażycia, zalecana ilość to 1-2 łyżek stołowych, przeznaczony jest jednak do stosowania doraźnego, w przypadku przewlekłych problemów z zaparciami warto poradzić się lekarza rodzinnego lub farmaceuty.
Warto wspomnieć o korzystnych efektach stosowania okładów z ciepłego oleju rycynowego – w przypadku bólów głowy, zatok, krzyża, mięśni, brzucha czy bólów kostno-stawowych. Ręcznik nasączony ciepłym olejem przykładamy do bolącego miejsca i trzymamy dopóki okład jest ciepły. Okłady można wykonywać kilka razy dziennie przez kolejne dni. Okłady pobudzają krążenie krwi i limfy, dzięki czemu łagodzą stany zapalne i dolegliwości bólowe.
Znane jest również zastosowanie oleju rycynowego jako bazy tzw. „koktajlu położnych”, mieszanki mającej wywołać skurcze i akcję porodową. Pobudzenie ruchów perystaltycznych (działanie przeczyszczające oleju) pobudza również mięśnie macicy do pracy i może wywołać skurcze porodowe. Jednak w przypadku niezgładzonej szyjki, braku gotowości ciężarnej do porodu, jest to ryzykowne przedsięwzięcie, gdyż może dojść do niedotlenienia noworodka. W indywidualnych przypadkach, pod kontrolą doświadczonej położnej i za zgodą lekarza położnika, w przypadku donoszonej ciąży – może być zastosowany w ten sposób.
Zastosowanie zewnętrzne oleju rycynowego
Poza zastosowaniem oleju rycynowego do okładów, można wykorzystać go podczas masażu leczniczego czy relaksacyjnego. W kosmetyce zaś szeroko wykorzystuje się jego właściwości nawilżające i odżywcze w pielęgnacji niemalże całego ciała:
1. Olej rycynowy NA WŁOSY
Można go zastosować na całe włosy lub jedynie na rozdwojone końcówki. Efektem kuracji będzie ogólne wzmocnienie włosów, ich szybszy porost, większa puszystość i blask, poprawa kondycji końcówek. Olejek rycynowy jest gęsty, więc zaleca się wymieszać go np. z oliwką lub naftą kosmetyczną i w takiej postaci nakładać na włosy. Przy dużej skłonności do wypadania, należy zachować umiar, gdyż zbytnio obciążone osłabione włosy, mogą po kuracji z rycyną wypadać jeszcze bardziej. Dostępne są również preparaty oleju rycynowego w wygodnym do aplikacji atomizerze. (produkt: Phytopharm Olej rycynowy z aplikatorem)
2. Olej rycynowy NA TWARZ
Olejek rycynowy doskonale się sprawdza do oczyszczania twarzy z zanieczyszczeń, jak również do regulacji wydzielania sebum w przypadku cery tłustej i trądzikowej. Wykazuje działanie odtykające pory, antybakteryjne. Można stworzyć domowy preparat mieszając 50ml oleju rycynowego z 50ml oleju słonecznikowego (lub oleju lnianego czy z pestek winogron) i paroma kroplami olejku eterycznego (np. z drzewa herbacianego, wtedy wzmocnimy działanie przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe). Niewielką ilość tej mieszanki (kroplę wielkości grochu) nakładamy na twarz i wmasowujemy, a następnie ciepłym wacikiem zmywamy twarz.
3. Olej rycynowy NA BRWI I RZĘSY
Stosowany regularnie wzmacnia i przyciemnia włoski. Nakładać można go palcem lub szczoteczką po wykorzystanym tuszu do rzęs. Należy zachować ostrożność i nie wprowadzać oleju rycynowego do oka.
4. Olej rycynowy NA SKÓRKI I PAZNOKCIE
Efektem kuracji olejkiem rycynowym są wygładzone, wzmocnione i bardziej elastyczne skórki oraz zdrowsze i odporniejsze paznokcie.
5. Olej rycynowy NA STOPY, KOLANA I ŁOKCIE
Systematycznie stosowany na zrogowaciałą, suchą skórę stóp, kolan czy łokci, olejek rycynowy przynosi zaskakujące efekty wygładzające i zmiękczające.
6. Olej rycynowy NA BLIZNY
Regularnie wcierany w powierzchnię blizny, poprawia jej wygląd i zmniejsza widoczność.
Olej rycynowy - przeciwwskazania
Nie zaleca się przyjmowania olejku w przypadku uczuleń na rycynę, do leczenia zaparć u dzieci, kobiet w ciąży oraz matek karmiących. Natomiast stosowanie ciepłych okładów nie jest wskazane w trakcie menstruacji oraz przy schorzeniach zapalnych narządów jamy brzusznej.
Jak już wcześniej wspomniano – nie należy stosować oleju rycynowego przewlekle przy problemach z zaparciami. Jest to środek do zastosowania doraźnego.