Okres ciąży, połogu i laktacji to nie lada wyzwanie dla skóry kobiety. Podczas ciąży, skóra brzucha, pośladków, ud oraz piersi ulega rozciągnięciu. Zmiany hormonalne, zatrzymanie wody, zwiększona masa ciała nie pozostają obojętne dla skóry mamy. W zależności od wieku, kondycji fizycznej, diety – skóra może wrócić do poprzedniej formy częściowo, w większym stopniu w przypadku młodych mam, czy korzystnych uwarunkowań genetycznych – lub też po narodzinach upragnionego potomka, szczęśliwa mama może cierpieć z powodu nadmiaru wiotkiej skóry, rozstępów i cellulitu. Co można zrobić, aby przywrócić skórze jędrność i elastyczność?
Skąd się bierze wiotka skóra po ciąży?
Podczas ciąży zazwyczaj kobieta ogranicza swoją aktywność fizyczną, co nie jest obojętne dla jędrności i kondycji skóry. Po porodzie dochodzi do retencji płynów – w ciągu kolejnych dni, tygodni (przyjmuje się okres do miesiąca czasu) następuję ich wydalenie z powiększonych po ciąży mięśni oraz macicy. Proces obkurczania stymuluje karmienie piersią, przyspieszając powrót sylwetki do poprzednich rozmiarów. Niestety często nadmiernie rozciągnięte mięśnie i skóra nie wracają do stanu wyjściowego budząc rozczarowanie. Podczas ciąży jak i w okolicach zbliżającego się porodu, wydzielane hormony mające m.in. spowodować rozluźnienie więzadeł macicy (co umożliwia przejście noworodka przez kanał rodny), powodują również zmiany w tkane łącznej – dochodzi do rozciągnięcia włókien kolagenowych i elastynowych współtworzących skórę właściwą. Sprężystość skóry, jędrność i wytrzymałość maleje.
Co robić z luźną skórą po ciąży?
W okresie połogu obkurczająca się macica może powodować nieprzyjemne odczucia, masowanie brzucha, czy karmienie może sprzyjać tym procesom. W pierwszym okresie po porodzie nie należy stosować żadnych inwazyjnych metod, czy ćwiczeń fizycznych, kobieta w połogu musi dać sobie chwilę czasu na powrót do formy.

Formą stymulowania skóry jest stosowanie naprzemiennych zimno-ciepłych pryszniców na wiotkie partie ciała, pamiętając, aby zakończyć strumieniem zimnej wody. Warto nawilżać ciało balsamem czy mleczkiem wzbogacanym w witaminę E, aloes, wyciągi z alg – składniki bezpieczne dla niemowlęcia podczas laktacji. 2-3 razy w tygodniu można zastosować peeling usuwający zrogowaciały naskórek, pamiętając o późniejszym odżywieniu skóry masłem do ciała wzbogaconym w naturalne oleje. Możemy również po nałożeniu preparatu użyć masażera czy bańki chińskiej, dzięki czemu składniki aktywne wnikną głębiej w skórę. „Na sucho” natomiast możemy używać specjalnej szczotki do masażu. Istotne jest, aby masaże powtarzać 2-3 razy w tygodniu i poświęcić na nie 5-10 minut, aby efekty były zauważalne.
Sprawdź nasze produkty: Olejek do masażu Lirene z bańką chińską oraz bańki chińskie
Kosmetyki do pielęgnacji skóry po porodzie:
Warto zadbać również o aktywność fizyczną, na początku mama może cieszyć się spacerami z wózkiem, potem można uprawiać jogging z wózkiem jak również skupić się na mięśniach brzucha, czy wykonując brzuszki, czy inne dobrane indywidualnie ćwiczenia. Ważna jest odpowiednia dieta, wartościowa ale i zapewniająca odpowiednią podaż kalorii karmiącej mamie.
Dostępne na rynku suplementów diety preparaty ujędrniające, czy stymulujące utratę nadmiernej ilości wody, poprawiające jędrność skóry mogą również przy kilkutygodniowym stosowaniu przynieść satysfakcjonujące efekty. Warto wypróbować m.in. tabletki Be Slim Aquaminum, pomgające usunąć nadmiar wody z organizmu oraz Bustella Activlab Pharma - suplement diety pobudzający wzrost piersi i ujędrniający biust.
Gdy podejmowane wysiłki nie przynoszą pożądanych efektów, można również zastanowić się nad zabiegami medycyny estetycznej, warto w tym celu wybrać się na konsultację, gdzie wyspecjalizowana kadra pomoże dopasować optymalne zabiegi. Dostępne są zabiegi kriolipolizy, karboksyterapii czy radiofrekwencji mikroigłowej oraz inne.
Wiotka skóra po ciąży - zapobieganie
Skóra kobiety w ciąży jest wrażliwa i sucha - wymaga codziennego nawilżania, odżywiania i uelastyczniania. Niektóre kobiety są bardzie predysponowane do wystąpienia rozstępów czy utratę jedrności skóry od innych, nie mniej jednak każda ciężarna powinna profilaktycznie dbać o poprawę nawilżenia i elastyczności skóry poprzez codzienną jej pielęgnację. Warto stosować kosmetyki na rozstępy dla kobiet w ciąży lub wcierać naturalne oleje roślinne – z awokado, olej ze słodkich migdałów, z orzechów makadamia czy z pestek malin. Oprócz witaminy E, która jest antyoksydantem i pozwala zachować skórze jędrność i elastyczność, oleje roślinne są źródłem naturalnych filtrów UV, co dodatkowo zabezpiecza skórę przed poparzeniami słonecznymi i przebarwieniami.