Sucha skóra twarzy wymaga odpowiedniej troski i pielęgnacji, zarówno od wewnątrz – należy pamiętać o odpowiedniej podaży wody i zdrowej diecie, jak i od zewnątrz – nie zapominajmy o odpowiednim jej zabezpieczaniu przed czynnikami środowiskowymi, oczyszczaniu i pielęgnacji odżywczej. Przesuszona skóra twarzy objawia się uczuciem ściągania, zaczerwienieniem, pieczeniem, mogą pojawiać się pęknięcia, ze względu na to, że sucha skóra to także cienka skóra, podatna na mikrourazy. I ze wszystkich rodzajów cery, starzeje się najszybciej. Dlatego tak niezbędna jest odpowiednia codzienna pielęgnacja, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy ogrzewanie pomieszczeń, zmiany temperatury oraz wiatr, deszcz i mróz, ze zdwojoną siłą atakują naszą fizjologiczną barierę ochronną – skórę twarzy.
Sucha skóra zimą
Sucha skóra jest odwodniona, mało elastyczna, cienka i wrażliwa na pęknięcia. W okresie zimowym, gdy z pomieszczeń o przyjemnej pokojowej temperaturze, wychodzimy na mróz i wiatr, skóra twarzy przeżywa szok. Gwałtowne zmiany temperatur prowadzą do podrażnień i pękania naczynek krwionośnych. Skóra sucha jest uboga w składniki lipidowe, dlatego wskazane jest stosowanie „bogatszych” kremów które zbudują ochronną warstwę, należy szukać w składzie kremów kwasów tłuszczowych np. z oliwy z oliwek, masła karite, awokado, kwas GLA w oleju z wiesiołka i ogórecznika.
Polecane są kosmetyki zawierające substancje zwiększające nawilżenie skóry - mocznik, kwas hialuronowy, glicerynę.
Inną grupą substancji, których warto szukać w kremach zimowych są woski i euceryna, które zastępują warstwę ochronną skóry i zapobiegają nadmiernej ucieczce wody tworząc tzw „warstwę okluzyjną”.
Poza stosowaniem odpowiednich kosmetyków, warto przestrzegać pewnych zasad zimą:
- przynajmniej 2x dziennie nakładaj krem nawilżający, poczekaj aż krem się wchłonie, zanim nałożysz podkład, czy wyjdziesz na zewnątrz; 1 x w tygodniu zastosuj maseczkę nawilżającą lub nawilżająco-odżywczą
- do kąpieli stosuj olejki do kąpieli lub dodaj oliwy z oliwek, płyny lub piana do kąpieli mogą podrażniać i dodatkowo wysuszać skórę, unikaj gorących kąpieli, twarz myj letnią wodą, a najlepiej dedykowanymi do tego delikatnymi żelami; nie trzyj skóry twarzy ręcznikiem, osuszaj ją delikatnie przykładając go fragment po fragmencie
Odpowiednia dieta – wzmacnianie suchej skóry „od środka”
Chcąc uzyskać odpowiedni stopień nawilżenia skóry niezmiernie istotne jest picie wody niegazowanej, przynajmniej w ilości 1,5 litra dziennie. Skóra aby zachowywać swoje ochronne właściwości, potrzebuje odpowiedniej podaży witamin i minerałów, dlatego koniecznej jest spożywanie warzyw i owoców. Kolejną grupą składników odżywczych niezbędnych do zapewnienia prawidłowej pracy płaszcza lipidowego skóry są kwasy tłuszczowe, dlatego należy pamiętać o spożywaniu tłustych ryb bogatych w kwasy omega-3, czy olejów roślinnych np. oleju z wiesiołka i ogórecznika, oleju lnianego, oliwy z oliwek. Powinno się ograniczać spożywanie soli oraz zrezygnować z palenia tytoniu, które przyspiesza starzenie skóry. Również napoje alkoholowe działają odwadniająco na skórę.
Dostępne są liczne suplementy diety działające odbudowująco i wzmacniająco na suchą skórę, dodatkowo poprawiające kondycję włosów i paznokci np. Oeparol, Wiesiołek w kapsułkach, suplementy witaminy A+E, omega 3-6-9, Doppelherz Aktiv na skórę, Maxi Krzem. Niektóre mają dodatkowo właściwości ograniczające utratę wody z organizmu, dzięki zawartości drogocennych ziół np. Hydrominum, Be Slim Aquaminum, Olimp Perfekt Skin Hydro Complex.
Nawilżenie skóry twarzy - pielęgnacja w domu
Jak prawidłowo pielęgnować suchą cerę krok po kroku?
- Do zmywania makijażu należy stosować delikatne produkty o konsystencji mleczka lub olejku, mogą to też być emulsje micelarne. Cera sucha potrzebuje jednoczesnego usunięcia znajdujących się na jej powierzchni zanieczyszczeń, jak i nie naruszania bariery hydro-lipidowej skóry.
- Następnie do przemycia twarzy możemy użyć delikatnej pianki lub żelu, które w składzie nie zawierają detergentów i działają pielęgnacyjno-ochronnie na mikrobiom skóry.
- Kolejnym etapem jest tonizacja skóry, przywrócenie odpowiedniego pH za pomocą łagodnego toniku, mgiełki lub hydrolatu
- Po tonizacji, możemy nałożyć na skórę maseczkę (polecane 1-2x w tygodniu), serum, a następnie zakończyć zabiegi pielęgnacyjne nakładając krem o bogatszej konsystencji, zawierający składniki zarówno nawilżające jak i odżywcze.
W przypadku suchej skóry na nosie, czy niestetycznych płatków suchej skóry, warto doraźnie zastosować peeling enzymatyczny. Peelingi mechaniczne, drobnoziarniste nie są wskazane w przypadku cienkiej, suchej skóry wrażliwej na podrażnienia i tarcie.
Kosmetyki do cery suchej
Długotrwałe przesuszanie skóry powoduje jej nadwrażliwość. Warto wtedy sięgać po kosmetyki do cery suchej i wrażliwej – np. seria PHARMACERIS A, Cetaphil czy Cerkopil. Kremami do cery ultrawrażliwej, a dodatkowo zapobiegające efektom starzenia są serie CLINIC WAY z Laboratorium Dr Ireny Eris.
Skórę suchą możemy odbudowywać emolientami. To substancje wykazujące działanie zmiękczające, nawilżające i natłuszczające oraz regeneracyjne. Stosowane są u niemowląt oraz przy problemach atopowych w każdej grupie wiekowej. Warto po nie sięgać, gdy tradycyjne kosmetyki nawilżające i odżywcze nie przynoszą efektów. Dostępne są na rynku serie: Emolium, Pharmaceris Emotopic, Linomag, Eloderm, Atoperal, Ziaja AZS.
Skóra twarzy powinna być chroniona przed promieniowaniem słonecznym, warto w okresie jesienno-zimowym stosować filtr SPF15-20, a w okresie letnim SPF30-50+ w zależności od osobniczej wrażliwości. W okresie zimowym, w miastach warto stosować tzw „kremy miejskie”, które tworzą barierę na skóry twarzy przed zanieczyszczeniami powietrza, spalinami np. Clinic Way Anti-Pollution.
Inną polecaną serią dla skóry odwodnionej i suchej jest Ziaja Med z Mocznikiem, gdzie oprócz kremu do twarzy i balsamu do ciała, możemy zadbać również o nawilżenie skry stóp i dłoni.
Zimą i jesienią warto zabezpieczyć skórę twarzy kremami o dodatkowym działaniu barierowym, chroniącym przed czynnikami atmosferycznymi np. krem Emolium na wiatr i mróz, Krem Emotopic barierowy.
Przy pielęgnacji skóry suchej nie bez znaczenia pozostają przyjmowane leki oraz przewlekłe choroby, które jak na przykład cukrzyca lub łuszczyca, są bezpośrednią przyczyną wysuszania się cery. Warto przy przedłużających się problemach z pielęgnacją, nasilaniu zmian, podrażnieniach i pęknięciach – odbyć konsultację u dermatologa lub kosmetologa, który dobierze kosmetyki do pielęgnacji wrażliwej, suchej skóry do indywidualnych potrzeb.