Czym jest uczulenie na słońce?
Fotodermatoza jest niewłaściwą reakcją skóry na promieniowanie UV. Oprócz niej pojawią się także:
- oparzenia słoneczne – występują u zdrowej osoby i są wywołane zbyt długą ekspozycją na słońce lub opalaniem się,
- reakcje związane z inną chorobą – którą mogą wywoływać promienie UV lub jej objawy nasilają się pod ich wpływem. Dzieje się tak np. w przypadku łuszczycy czy toczenia rumieniowatego.
Wyróżnia się kilka rodzajów fotodermatozy:
- idiopatyczną – jest inaczej samoistnym uczuleniem o nieznanej etiologii i dotyczy głównie dzieci,
- metaboliczną – alergia na słońce związana jest z zaburzeniami metabolizmu,
- egzogenną – niewłaściwa reakcja skóry jest efektem działania czynników zewnętrznych np. leków, kosmetyków czy ziół.
Do typowych objawów uczulenia na słońce, które pojawią się najczęściej na twarzy, karku, ramionach, zalicza się m.in. zaczerwienienie, przebarwienia skóry, wysypkę, pęcherzyki i grudki. Do tego dochodzi swędzenie, pieczenie, opuchlizna oraz łuszczenie się naskórka.
Co stosować na alergię na słońce lub oparzenia słoneczne?
Już w ciągu doby od ekspozycji na promienie UV można zauważyć pierwsze symptomy alergii. Wówczas warto zastosować np. żel chłodzący na oparzenia, pianki na podrażnienia skórne czy balsamy łagodzące dla dzieci i dorosłych m.in. z pantenolem. Na wysypkę można nałożyć np. maść z cynkiem, a na pęcherze wypić wapno lub zażyć np. tabletki przeciwhistaminowe bez recepty. Dla łuszczącego się naskórka ratunkiem będzie krem z allantoiną. Aby jednak zapobiec uczuleniom czy oparzeniom słonecznym warto zabezpieczać skórę zwłaszcza latem preparatami z wysokimi filtrami. Będą one ją chroniły przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. Wsparciem będą też suplementy diety w postaci np. tabletek bez recepty zawierających wapń, selen, cynk i beta-karoten.