Wszawica – przyczyny
Jedną z powszechniejszych chorób wywoływanych przez pasożyty zewnętrzne jest wszawica. Może dotknąć każdego, bez względu na wiek i płeć, ale najczęściej atakuje dzieci. Stanowi dość popularny problem, który nie zawsze wiąże się z brakiem higieny. Do zarażenia zazwyczaj dochodzi w dużych skupiskach ludzi (przedszkola, szkoły, akademiki, obozy letnie itp.). Wesz głowowa jest bezskrzydłym owadem o owalnym, lekko wydłużonym ciele. Dorosłe osobniki mają od 2 do 3,5 mm wielkości. Insekty wraz ze składanymi przez nie jajami zwalcza się, stosując odpowiedni preparat na wszy i gnidy. Może to być szampon, aerozol lub płyn. Ważne, aby środek na wszy wykazywał dużą skuteczność niszczenia pasożytów w każdej fazie rozwojowej.
Jak objawia się wszawica?
Pierwszym i zarazem najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby pasożytniczej jest uporczywy świąd skóry głowy. Swędzenie często jest na tyle silne, że aplikując środek na wszy, można zauważyć na głowie niewielkie urazy i strupki. Jego główną przyczyną jest uczulenie na alergeny wydzielane przez pasożyta – ślinę oraz odchody. Z ukłutych miejsc może sączyć się płyn surowiczy.
Jeszcze jednym objawem wskazującym na wszawicę jest pojawienie się we włosach gnid. Gnidami są określane jaja wszy. Mają one biało-brązowy kolor i są wielkości ziarenek piasku. Najczęściej można je dostrzec na włosach za uszami oraz tuż nad karkiem. Aby je wykryć, najprościej posłużyć się grzebieniem z gęsto ułożonymi ząbkami. Okres zaraźliwości trwa do momentu, kiedy na głowie pozostają żywe jaja. Dlatego bardzo ważne jest, aby jak najszybciej rozpoznać chorobę i sięgnąć po odpowiedni preparat na wszy i gnidy. Może to być szampon, płyn lub aerozol przeznaczony do nietoksycznego usuwania insektów zalegających na głowie.
Środki skutecznie zwalczające wszy i gnidy
Wszawica poprzez wywoływanie świądu może prowadzić do podrażnienia skóry, powstawania nadkażeń bakteryjnych, a nawet do zaburzeń snu. W leczeniu wszawicy głowowej najczęściej stosuje się szampony, płyny oraz aerozole, które zwalczają dorosłe postaci pasożytów, ich stadia larwalne oraz jaja. Preparat należy nakładać na suche pasma i wmasować do całkowitego zwilżenia płynem włosów oraz skóry głowy. Do produktów przeznaczonych do walki z wszawicą często jest dołączony grzebień, który skutecznie zbiera insekty wraz z gnidami zalegającymi na głowie.
Jeśli nie wiesz, co zastosować na wszy, wybierz naturalny środek, który będzie mógł być stosowany przez całą rodzinę. Może to być np. płyn na wszy z olejkami roślinnymi takimi jak olejek z drzewa herbacianego, rozmarynowy czy cytronelowy. Pamiętaj też, że samo zastosowanie odpowiedniego wyrobu to nie wszystko. W przypadku stwierdzenia wszawicy u jednego z domowników ważne jest porządne odkurzenie podłóg, dywanów oraz mebli tapicerowanych. Dobrze jest też wyprać pościel i nakrycia głowy w temperaturze nie niższej niż 60 stopni Celsjusza.
Jak działają i co zawierają preparaty na wszy?
Produkty przeznaczone do walki z wszawicą to nie tylko preparaty bazujące na wyciągach roślinnych. Do zwalczania tych pasożytów często wykorzystuje się olejki eteryczne, które mają działanie owadobójcze. Szampon, płyn lub inny środek na wszy i gnidy może też zawierać dimetykon. Ten organiczny związek chemiczny pochodzący z grupy silikonów jest uznawany za jedną z najskuteczniejszych nietoksycznych substancji umożliwiających pozbycie się owadów wraz z larwami i jajami. Zawarty w szamponie działa w bardzo prosty sposób – odcina insektom dostęp do tlenu. Środki z tym składnikiem mogą być bezpiecznie stosowane u małych dzieci, a także u kobiet w okresie ciąży oraz karmienia piersią.
Preparat na wszy i gnidy może też mieć w składzie cyklometikon. Jest to silikon o olejowej konsystencji, który odparowuje z włosów oraz z powierzchni skóry głowy w ciągu kilku minut. Ponadto w sprzedaży dostępne są szampony i płyny, których substancją czynną jest izononanian izononylu. Jest to związek pozbawiony toksycznego działania, który skutecznie eliminuje pasożyty we wszystkich stadiach rozwoju. Środki z tą substancją są odpowiednie do stosowania u dzieci powyżej pierwszego roku życia.
Skuteczne sposoby na wszy i gnidy
Zanim sięgniesz po płyn lub szampon na wszy i gnidy, możesz spróbować pozbyć się pasożytów domowymi metodami. Musisz jednak pamiętać, że dają one różne efekty i nie ma rzetelnych dowodów potwierdzających ich skuteczność. Jednym z takich sposobów jest używanie tłustych olejków, które działają przeciwgrzybicznie, przeciwzapalnie oraz owadobójczo. Może to być np. olej kokosowy połączony z kilkoma kroplami olejku lawendowego lub z drzewa herbacianego.
W walce z wszawicą można też zastosować ocet jabłkowy. Znajdujący się w nim kwas utrudnia insektom przyczepianie jaj do włosów. Terapię można wspomóc naparem z liści rozmarynu lub eukaliptusa. Jeśli wyżej wymienione sposoby zawiodą, a pasożyty wciąż będą obecne na skórze głowy, należy sięgnąć po specjalistyczny środek na wszy w postaci szamponu, płynu lub aerozolu.
Co zrobić, by nie doszło do powtórnego zarażenia?
Najprostszym sposobem przeciwdziałania wszawicy jest unikanie kontaktu z zarażonymi osobami. Bardzo ważne jest także systematyczne sprawdzanie stanu włosów i skóry głowy. Taką kontrolę najlepiej przeprowadzać raz na tydzień. Warto pamiętać, że najbardziej narażone na tę chorobę pasożytniczą są osoby przebywające w dużych skupiskach ludzi. Jeśli zmagasz się z wszawicą, warto poinformować o tym fakcie władze placówki, do której uczęszcza Twoje dziecko. W takiej sytuacji ważne jest, aby wszystkie osoby z najbliższego otoczenia zastosowały odpowiedni szampon, płyn lub inny preparat na wszy i gnidy w takim samym czasie.
W drogerii E-panaceum.eu dostępne są także środki ochronne przed wszawicą, które są przeznaczone do codziennego stosowania w celu zapobiegania zarażenia się pasożytami zarówno przez dzieci, jak i przez osoby dorosłe. Składniki zawarte w tego typu preparatach tworzą nieprzyjazne środowisko do przedostania się insektów, jednocześnie pomagając zachować włosy w dobrej kondycji.