Maści na odparzenia pieluszkowe
Właściwa kondycja skóry najmłodszych to ważna kwestia. Podrażnienia wywołują nie tylko dyskomfort i bolesność, ale również zwiększają ryzyko powstania różnego rodzaju infekcji. Dlatego też rodzice, którzy zauważą u malucha zaczerwienienia, nie powinni tego bagatelizować. Nawet niewielka zmiana może się powiększyć i przynieść nieprzyjemne konsekwencje. Maści lub żele na odparzenia pieluszkowe u dziecka z reguły mogą być stosowane już od pierwszych dni życia. Jeżeli produkty te zostaną zaaplikowane odpowiednio wcześnie, mogą zapobiec pojawieniu się stanów zapalnych. Szybkość reakcji rodzica jest w tym wypadku bardzo istotna, ponieważ jeżeli problem nie ustąpi po trzech dniach, to wskazana jest konsultacja lekarska. Dopiero około 3. roku życia skóra malucha zaczyna pod względem anatomicznym przypominać skórę dorosłego. Warto wziąć to pod uwagę, szukając preparatów, by wybierać te pozbawione niepotrzebnych substancji zapachowych oraz konserwantów, które sprzyjają uczuleniom lub odparzeniom pieluszkowym u dzieci. Maści i żele chroniące przed nadmiernym tarciem i wilgocią znajdziesz na E-panaceum.
Odparzenia u niemowląt - skuteczne maści i preparaty
Kosmetyki i dermokosmetyki dostosowane do wrażliwej skóry maluchów pomagają utrzymać ją w dobrej kondycji i chronią przed podrażnieniami. Żel i maść na odparzenia pieluszkowe u dziecka łagodzi zaczerwienienia, swędzenie i bolesność. Zawartość alantoiny, tlenku cynku czy oleju lnianego nie tylko pomaga zwalczyć dyskomfort, ale również tworzy specjalną barierę ochronną, ograniczającą przenikanie czynników drażniących i wilgoci. Dodatek witamin przyspiesza natomiast regenerację i powrót do prawidłowej kondycji naskórka. Tego typu preparatów nie należy stosować na otwarte lub sączące rany. Aby wyroby te były jak najbardziej skuteczne, warto aplikować je tylko na oczyszczone i wysuszone miejsca. Ponadto warto zwrócić uwagę na objętość żelu lub maści na odparzenia pieluszkowe u dziecka, jaką zaleca nałożyć producent. Zbyt duża ilość zatyka pory i obciąża skórę niemowlaka.
Jak unikać odparzeń u dziecka?
Najważniejszą kwestią, o jakiej powinni pamiętać rodzice niemowlaka, jest właściwa higiena szczególnie okolic intymnych. Zbyt długo niezmieniana pielucha to czynnik, który z pewnością wywoła podrażnienia, a nawet stany zapalne. Aby do tego nie dopuścić, należy zwracać uwagę na to, czy maluch ma sucho, nawet jeżeli na początku będzie to wymagało przebierania co 30 minut. Maść czy żel na odparzenie pieluszkowe u dziecka nie pomoże, jeżeli opiekunowie nie będą przestrzegać podstawowych zasad higieny. Okolice intymne niemowląt powinny być codzienne myte ciepłą wodą z ewentualnym dodatkiem delikatnego mydła. Podczas pobytu w domu warto zrezygnować z nawilżonych chusteczek, które powinny stanowić jedynie alternatywę podczas wycieczek. Przed założeniem ubranka należy upewnić się, czy skóra malucha jest oczyszczona i wysuszona. Wilgoć sprzyja powstawaniu odparzeń pieluszkowych u dziecka. Maści i żele ze składnikami nawilżającymi i ochronnymi zmniejszają ryzyko stanów zapalnych. Na koniec warto od czasu do czasu przewietrzyć pupę niemowlaka. Taka zabawa sprawi mu dużo radości, a dodatkowo będzie miała pozytywny wpływ na kondycję jego skóry.