Co powoduje trądzik i jakie wyróżnia się jego postacie?
Wywoływany nieprawidłową pracą gruczołów łojowych trądzik jest najczęściej rozpoznawaną chorobą dermatologiczną. Zmiany w postaci czerwonych krostek i grudek są zlokalizowane głównie na twarzy, ale niekiedy pojawiają się również na plecach i klatce piersiowej. Zanim sięgniesz po tabletki, maść lub krem na trądzik, musisz wiedzieć, że istnieje wiele czynników warunkujących wystąpienie tego schorzenia. Zalicza się do nich zaburzenia wydzielania łoju oraz skolonizowanie mieszków włosowych przez bakterie beztlenowe, które nasilają powstawanie pryszczy i stanów zapalnych.
Kliniczne postacie tej przypadłości można podzielić w zależności od nasilenia zmian oraz wywołujących je objawów. Jedną z częściej spotykanych jest odmiana zaskórnikowa, która charakteryzuje się występowaniem licznych zaskórników. Ponadto wyróżnia się trądzik grudkowy oraz grudkowo-krostkowy, który można rozpoznać po zgrubieniach i wykwitach z widoczną ropą. Uciążliwe zmiany obejmują nos, czoło i brodę.
Kiedy należy podjąć leczenie trądziku?
Wiele osób zastanawia się, kiedy należy sięgnąć po specjalistyczne preparaty na trądzik. Jak się okazuje, nie ma co liczyć, że nieestetyczne krostki i grudki ustąpią samoistnie. Jeśli zmiany są zaawansowane i zajmują sporą część twarzy, warto odwiedzić dermatologa. Specjalista zaleci stosowanie odpowiednich maści, kremów i tabletek, dzięki którym stan skóry ulegnie poprawie. Rozpoczęcie terapii odpowiednio wcześnie jest bardzo ważne, gdyż po pryszczach mogą pozostać blizny i przebarwienia, których usunięcie jest bardzo trudne.
Preparaty do pielęgnacji skóry trądzikowej
W walce z zaskórnikami, krostkami i ropnymi wykwitami najczęściej stosuje się preparaty na trądzik o działaniu bakteriobójczym, złuszczającym oraz regulującym pracę gruczołów łojowych. W codziennej pielęgnacji bardzo ważne jest używanie odpowiednich kosmetyków. Zanim nałożysz na skórę krem lub maść na trądzik redukującą niedoskonałości, kluczowe jest jej oczyszczenie z nadmiaru sebum oraz nagromadzonych zanieczyszczeń. W tym celu najlepiej sięgnąć po żel micelarny lub łagodną piankę myjącą, która delikatnie oczyści cerę, nie powodując podrażnienia i przesuszenia. Ważne, aby taki środek stosować regularnie, najlepiej rano i wieczorem. Następnie można nałożyć krem antybakteryjny. Taki kosmetyk ma za zadanie przede wszystkim utrzymanie prawidłowej gospodarki wodno-tłuszczowej w naskórku oraz normalizację pracy gruczołów łojowych.
W zwalczaniu pryszczy dobrze sprawdzają się też punktowe preparaty na trądzik, które przyspieszają procesy regeneracyjne w miejscu występowania wykwitów. Działają one przeciwzapalnie oraz kojąco, a niekiedy pełnią też funkcję korektora kamuflującego niedoskonałości na skórze. Tego rodzaju środki pomagają utrzymać jednolity koloryt cery, przyczyniają się do zwężenia porów oraz wzmacniają fizjologiczną barierę ochronną skóry, dzięki czemu jest ona bardziej odporna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Maści na trądzik – dlaczego warto stosować?
Poza preparatami w postaci kremów nawilżająco-matujących w drogerii internetowej E-panaceum.eu dostępne są maści przeznaczone do codziennej pielęgnacji skóry dotkniętej zmianami trądzikowymi. Zawarte w nich substancje czynne niwelują zaczerwienienie, wspomagają regenerację naskórka oraz przywracają mu odpowiednią elastyczność i gładkość. W zależności od składników mogą mieć działanie wysuszające, ściągające oraz przeciwbakteryjne. Takimi właściwościami charakteryzuje się np. ichtiolowa maść na trądzik, która jest polecana w szczególności w przypadku wykwitów ropnych. Znajdujący się w niej ichtiol (sulfobituminian amonu) ułatwia odchodzenie ropy i przyspiesza gojenie. Trzeba jednak pamiętać, aby nie aplikować preparatu na otwartą ranę.
Sięgając po tabletki, krem lub po maść na trądzik, warto szczególną uwagę zwrócić na ich skład. Należy w nich szukać związków o właściwościach bakteriostatycznych, złuszczających i regenerujących. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie środków działających przeciwłojotokowo, które zmniejszają wydzielanie łoju i korzystnie wpływają na ogólną kondycję cery.
Co zawierają preparaty na trądzik?
Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry trądzikowej powinny zawierać składniki aktywne o działaniu antybakteryjnym, nawilżającym oraz zapobiegającym tworzeniu się nowych zaskórników. Zastanawiając się, co na trądzik sprawdzi się najlepiej, trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Nie da się bowiem stosować wyłącznie jednego preparatu. Najlepsze efekty można osiągnąć, działając kompleksowo. Oznacza to, że warto mieć w swojej kosmetyczce nie tylko tabletki, ale także maść i krem na trądzik.
Jeśli chodzi o składniki, jakie zawierają preparaty na trądzik, są to przede wszystkim kwasy, witaminy, enzymy lityczne, wyciągi ziołowe oraz olejki roślinne. Są to związki, które zmniejszają łojotok skóry, redukują liczbę bakterii i przeciwdziałają rozwojowi stanów zapalnych. W leczeniu zmian trądzikowych i przebarwień często stosuje się kwas glikolowy, salicylowy, azelainowy oraz mlekowy. W preparatach aptecznych nierzadko można znaleźć olejek z drzewa herbacianego, ekstrakt z nagietka, mocznik, skwalen, retinol oraz witaminę E.
Tabletki na trądzik – czy poprawiają kondycję skóry?
Niekiedy sama pielęgnacja skóry nie wystarczy, aby pozbyć się uciążliwych zaskórników i krostek. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą tabletki na trądzik, które zawierają substancje pozytywnie wpływające na wygląd w skóry. Do takich składników należy między innymi cynk, który przyspiesza gojenie się ran, zmniejsza widoczność przebarwień oraz przeciwdziała zatykaniu się porów. Dodatkowo chroni cerę przed promieniowaniem ultrafioletowym i działaniem czynników zewnętrznych, które także przyczyniają się do rozwoju niedoskonałości.
W składzie tabletek przeznaczonych dla osób zmagających się ze zmianami trądzikowymi często pojawiają się też witaminy z grupy B. Związki te zapewniają skórze odpowiedni poziom nawilżenia, zapobiegają jej nadmiernemu przesuszeniu oraz spowalniają procesy starzenia. Mają również działanie wygładzające oraz stymulujące wytwarzanie kolagenu. Tabletki na trądzik mogą też zawierać ekstrakty z ziela skrzypu polnego, liści pokrzywy oraz bukwicy lekarskiej, które skutecznie pomagają na problemy skórne.